,,Mami, kdy už přijde ten Ježíšek?” O téhle větě se nám nejspíš bude i zdát. Ano, právě totiž nastává to krásné období, ze kterého nám budou vstávat všechny vlasy na hlavě. Za týden nás totiž čeká první adventní neděle. Zároveň je také prvního prosince, a to znamená, že od tohoto dne děti otevírají každý den okýnko ze svého adventního kalendáře, těší se na sladkou odměnu a nemůžou se dočkat Štědrého dne a hlavně Ježíška.
Adventní kalendáře nás straší v obchodech už pár týdnů a pokud jste ještě neodolaly a nekoupily vašemu dítěti čokoládový kalendář, třeba byste ocenily pár tipů, jak vyrobit vlastní kalendář.
Každý vlastnoručně vyrobený kalendář je totiž originál, se kterým jistě vaše ratolesti potěšíte. Zkuste být letos trošku kreativnější a ke klasické vánoční výzdobě a uklizenému domu přidat také vyrobený homemade adventní kalendář.
Vzpomínáte na můj kalendář z minulého roku? Letos se zase chystám klukům nějaký kalendář vyrobit. Klidně se inspirujte.
Kalendář vůbec nemusí mít klasickou podobu obdélníkové papírové krabice s 24 čokoládovými okýnky.
K výrobě můžete použít věci, které se válí doma. Tady jsou např. použity roličky toaletního papíru, kousky barevných papírů, pár „vykulených“ očí, fixy na dokreslení detailů, trošku vaty a světýlka pro pohádkovou atmosféru.
POJĎME VYRÁBĚT – Pár tipů na výrobu kalendáře
- Pytlíčky z juty
- Papírové městečko – tohle vás nenaučím
Vyrábět se dá opravdu z čehokoliv – roličky toaletního papíru, barevný papír, lepenka, plastové kelímky, papírové kelímky, pytlíky, prázdné plechovky, kyblíčky, krabičky od sirek, forma na muffiny… Pokud si troufnete na schůzku s šicím strojem, můžete zkusit kalendář ušít.
- Domečky z papíru
- Pro milovníky latte
- Pár plastových kelímků
- Papírové krabičky
K ostatním typům si stačí vzít barevné fixy, provázek, stužku, vatu či drobné vánoční ozdoby a za chvilku máte kalendář hotový.
Kalendář se podle typu dá doplnit i smrkovými větvičkami nebo šiškami.
ČÍM NAPLNIT ADVENTNÍ KALENDÁŘ
Tady existuje řada odpovědí a je jen na vás, čím adventní kalendář naplníte. Samozřejmě také záleží na typu adventního kalendáře, který jste se rozhodly vyrobit. Jak velké okýnko, šuplík nebo pytlíček na odměnu bude.
Místo tradiční čokolády a sladkostí můžete ale kalendář naplnit něčím zajímavějším.
Vánoce jsou i bez adventního kalendáře plné sladkého cukroví a dobrot, a tak do kalendáře můžeme vložit například nějaké drobné dárečky. Záleží na tom, co má vaše dítko rádo, ale může se jednat například o pastelky, omalovánky, švihadlo, barevné nálepky, kreslící křídy, zdravé ovoce, malé hračky např. z kinder vajíčka, plastelínu, pexeso, gumičky nebo sponky pro malou parádnici, nebo autíčko, figurky z lega či drobnůstku do sbírky pro hravé kluky.
- Přírodní styl – Papírové sáčky
- Z krabiček od sirek
- Papírové kelímky na sobíky
- Přírodní styl 2. – Papírové sáčky
PEČENÝ KALENDÁŘ – HLAVNĚ SPOLEČNĚ
Pokud vám děti pomáhají při pečení, můžete toho hravě využít při tvorbě adventního kalendáře. Samy si tak mohou s vaší menší pomocí upéct perníčkový adventní kalendář. Chopit se mohou také zdobení kalendáře. O to víc jim pak bude chutnat. Perníčky navíc krásně provoní celý dům a do vašeho domu se tak vloudí ta správná vánoční atmosféra.
KALENDÁŘ PLNÝ ZÁŽITKŮ
Čekání na příchod Ježíška však nejlépe zkrátíte aktivním programem. Místo sladkostí můžete vymyslet 24 skvělých aktivit, kterými si to čekání zkrátíte.
Inspirujte se knížkou Pro šťastnější dětství, kde najdete spoustu aktivit, které můžete společně dělat a doplnit si tak knížku o další krásné fotky, vzpomínky a radostné zážitky.
V knížce naleznete aktivity jako např. pečení perníčků nebo dělání andělíčků do sněhu.
Dále můžete přidat aktivitu jako zdobení stromečku, stavění sněhuláka, sáňkování, poslat vánoční pohledy, zahrát si oblíbenou hru, přečíst si společně pohádku, zajít se podívat do města na rozsvícení vánočního stromečku, naučit se říkanku apod.
- Zvířátkový kalendář – papírové pytlíky
- Kornouty – klidně i papírové
- Šité pytlíky
- Kalendář na lednici – kousky papíru, obálky,…